Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

موتور اینورتر چیست؟ - سامسونگ ریپیرز

موتور اینورتر چیست؟

موتور اینورتر چیست؟

موتور اینورتر چیست؟

در سالهای اخیر نام اینورتر را زیاد شنیده ایم. موتور اینورتر موتوری است که قابلیت تنظیم سرعت را داراست. شاید عجیب به نظر برسد اما جالب است بدانید در اکثر لوازم برقی خانگی از موتور اینورتر استفاده شده است. به عنوان مثال

می دونستید در یخچال و ماشین لباسشویی ، پمپ آب خانگی، از این صنعت بهره گرفته شده ؟
0
می دونستید؟x

در لغت اینورتر(inverter) به معنای دستگاهی می باشد که بتواند جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل کند.دلیلی که باعث برتری موتور های اینورتر نسبت به سایر دستگاه ها شده این است که این موتورها قابلیت کنترل دور موتور را دارا میباشند و همین امر موجب شده که لوازم برقی که از این خصوصیت برخوردار هستند ، نسبت به سایر دستگاهها برتری یابند.این موتور مشابه با یک شتاب دهنده در خودرو عمل می کند. به این معنی که در هنگام نیاز با افزایش دور موتور ، قدرت و سرعت را افزایش می دهد و در مقابل در هنگامی که فشار کار موتور نرمال است با کنترل دور موتور در مصرف انرژی کمک شایانی می نماید.

اگر جزو  افرادی هستید که صرفه جویی در مصرف انرژی برایتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بهتر است دستگاههایی را خریداری نمایید که اینورتر داشته باشند.علاوه بر اینکه با این روش انرژی کمتری به هدر می رود و در هزینه های گزاف آن صرفه جویی می شود ، با ایجاد تناسب میان فشار کار و دور موتور ، استهلاک و فرسایش لوازم کاهش خواهد یافت .

موتور اینورتر

تفاوت یخچال با موتور اینورتر و موتور معمولی

قبل از اینکه درباره این موتورها بیشتر بدانیم بهتر است کمی در مورد عملکرد موتور یخچال اطلاعات کسب کنیم . بارها در هواییخچال با موتور اینورتر گرم خصوصا در تابستان ها از عمل تبخیر کاهش دما را تجربه کرده اید . هر مایع و یا جامدی برای آنکه به حالت گاز دربیاید نیاز به گرما دارد و این گرما را از محیط اطراف خود جذب می نماید . در سیستم خنک کنندگی یخچالها نیز از همین فرمول بهره گرفته شده است . یعنی در قسمت پشت یخچال از یک نوع مایع و یا گاز( در اغلب موارد ) استفاده می شود که بوسیله موتور یخچال در مدارها جریان پیدا می کند و وارد سردخانه یخچال می شود ، در این قسمت گرما را به خود جذب می کند و توسط همان موتور این گاز گرم به سمت رادیاتور (کندانسور) پشت یخچال می رود تا مجددا خنک شود . و این گردش توسط موتور یخچال به صورت متناوب ادامه دارد .

نکته قابل توجه اینجاست که یخچالهایی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، کنترل کننده ای بر موتور دارند. در زمان گرمای هوا که نیاز به خنک کنندگی بیشتری وجود دارد، دور موتور را کنترل کننده بالا می برد و در مقابل زمانی که هوا خنک است، دور موتور کاهش پیدا می کند و فقط در حد رفع نیاز سیستم عمل می کند. بدین ترتیب با خاموش و روشن نشدن غیر ضروری بر عمر مفید یخچال افزوده می شود.

6 ویژگی موتور اینورتر:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • کاهش هزینه های برق
  • افزایش طول عمر مفید موتور
  • امکان ایجاد تغییر در سرعت موتور
  • امکان استفاده در شرایط تغییر و نوسان ولتاژ ورودی
  • محافظت در برابر اضافه بار

تفاوت ماشین لباسشویی با موتور اینورتر و موتور معمولی

موتور اینورتر لباسشویی

در ماشین های لباسشویی یکی از مهمترین عواملی که موجب شستشوی بهتر می شود، تغییر جهت حرکت موتور می باشد. همچنین سرعت چرخش موتور در برنامه های متفاوت، نقش موثری در عملکرد و نیز مصرف انرژی ماشین لباسشویی دارند. در نتیجه بهترین انتخاب برای بهبود راندمان کار ماشین لباسشویی، استفاده از اینورتر می باشد.

در موتور اینورتر قطعات متحرک زیادی وجود ندارد و به همین جهت سرو صدا و لرزشهای شدیدی نیزبه چشم نمی خورد.در عین حال هیچ اصطکاکی میان قطعات بوجود نمی آید و همین امر موجب کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینهای برق می شود. توان متغییر در اینگونه موتورها موجب می شود با توجه به حجم لباس و همچنین سرعت ها و برنامه های متفاوتی که ماشین لباسشویی دارد ، قابلیت تطابق داشته و از بازدهی بالاتری نسبت به موتورهای ساده و معمولی برخوردار باشد.

با وجود اینکه موتورهای اینورتر بزرگتر از موتورهای معمولی می باشند اما به دلیل کارایی بهتر و بالاتری که دارند به سرعت جایگزین موتورهای معمولی شده اند. لذا بیشتر برندهای معروف برای بهبود عملکرد لوازم خود از اینگونه موتور ها و این تکنولوژی استفاده می کنند.

تفاوت ماشین لباسشویی با موتور اینورتر و موتور یونیورسال

موتور یونیورسال شباهت زیادی به موتورهای تسمه ای دارد با این تفاوت که دارای یک برد الکترونیکی است و کنترل بر آن را

آسان تر می کند. تعمیر موتور یونورسال نسبت به موتور تسمه ای صرف هزینه بیشتری را در بر می گیرد. موتورهای اینورتر فاقد

هرگونه قطعه مکانیکی و متحرک هستند و به همین جهت کارایی بالاتری نسبت به موتورهای یونیورسال که دارای تسمه و

قطعات وابسته به تحرک آن هستند دارد. موتور یونیورسال تکنولوژی رده میانی است که در آن هم از برد الکترونیکی استفاده شده است و هم از تکنیک تسمه های قدیمی و حرکات مکانیکی فراوان! بنابراین می تواند گذری باشد از گذشته به آینده.

کلام پایانی

در هنگام خرید لوازم برقی خصوصا برای مصارف خانگی لازم است اندکی اطلاعات در زمینه موتور وقطعات داشته باشید. این اطلاعات به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک می کند.همچنین شما می توانید با داشتن آگاهی وسیله ای را انتخاب نمایید که مصرف انرژی کمتری داشته باشد و در هزینه های خود صرفه جویی کنید. همانطور که دیدید لوازمی که دارای موتور اینورتر هستند نسبت به سایر لوازم برقی برتری بیشتری دارند. کنترل کننده بودن اینورتر کمک شایانی به جلوگیری از فرسودگی دستگاه می کند و نیز به دلیل بی صدا بودن و عدم تحرک و لرزش آرامش بیشتری را به منزل شما خواهد آورد. هر چند که اینگونه موتور حجم بزرگتری دارد اما در مجموع به دلیل داشتن راندمان بالا،به صرفه بوده و انتخاب خوبی می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و علم و صنعت ، بهترین انتخاب ، همراه شدن با علوم جدید است. اکنون یکی از آخرین و پرتکرارترین فن آوری هایی که به خوبی مورد بهره برداری قرار گرفته است، استفاده از موتور اینورتر است.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب پیشنهادی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها